BEWA BOX

Pro firmu Ingea Recyklace Ostrava prováděla AGRO-EKO projektové práce realizace kompostárny.

Jednalo se o zejména o uplatnění technologie velkoprostorových boxů s provzdušňováním na principu BEWABOX pro zpracování běžných bioodpadů a technologie aerobní fermentace EWA pro zpracování vedlejších živočišných produktů včetně kuchyňských odpadů.

(uvedené ilustrační obrázky byly využity se svolením Ingea recyklace)

Princip zpracování

Směs biologicky rozložitelných odpadů se zhomogenizuje a dále se naskladní do pracovní části fermentačního boxu.

Optimální vlhkost zakládky (50 - 60%) a dostupnost vzdušného kyslíku aktivuje metabolický aparát aerobních bakterií. Aerací a překopáváním uvnitř fermentoru dochází k provzdušňování zakládky.

Vysoká úroveň metabolické aktivity a současné množení bakterií se navenek projevuje zvyšováním teploty zakládky. Za stejných podmínek probíhá v celém profilu zakládky intenzivní termofilní aerobní fermentace, čímž se urychlují kompostovací procesy. Složité organické látky se rozkládají a přeměňují se v jiné. Díky optimálním podmínkám probíhá ve fermentoru bouřlivá biologická oxidace. Teplota v zakládce se zvyšuje nad 70°C a dochází k postupné denaturaci bílkovin.

Vysoké teploty v zakládce po definovanou dobu způsobují inaktivaci přítomných mikrobů a patogenních organismů (viry, bakterie, kvasinky, plísně, prvoci, červi). Tento proces se nazývá aerobní termofilní stabilizace a hygienizace zakládky. Působením vysoké teploty se snižuje množství mikroorganismů a semena plevelů ztrácejí svou klíčivost. Pokračování fermentace při teplotách okolo 50°C a intenzivní aerace zakládky umožňují tzv. biologické dosoušení zakládky. Konkrétně jde o změnu systému provzdušnění zakládky fermentovaných surovin.

Informační prospekt BEWA BOX Ostrava

Technický list BEWA BOX

Sídlo: AGRO-EKO spol. s r.o. Elektrárenská 66, 739 11 Frýdlant nad Ostravicí, Česká republika
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!